rrjet

 • Mbi 25 miliardë sulme kibernetike kanë goditur Japoninë në vitin 2014

  Më shumë se 25 miliardë sulme digjitale online kanë ndodhur në qeverinë japoneze vetëm gjatë vitit të kaluar, ku 40% prej tyre vijnë nga Kina. Instituti Kombëtar i Informacionit dhe Teknologjisë (NICT), që ka rrjetin me një numër të madh sensorësh, ka thënë se kanë ndodhur 25.66 miliardë tentime...
 • Facebook mund të humb 80% të përdoruesve deri në vitin 2017

  Studjuesit e Universitetit Princeton kanë parashikuar se popullariteti i rrjetit më të madh social, Facebook, do bie viteve të ardhshme. Facebook-u është rritur papritur, ashtu siq përhapen sëmundjet infektive me shpejtësi marramendse pastaj paprimtas ndalojnë, si duket kjo është duke ndodhur sipas disa raporteve. Studjuesit e cekur më lartë...
 • Samsung do sjell Galaxy S4 edhe më të shpejtë

  Samsung pretendon se së shpejti do sjell smartphone-in me rrjetin më të shpejtë të avancuar LTE, dhe ky variant do të jetë pikërisht, Galaxy s4 . “Samsung do të jetë kompania e parë e cila ka lansuar smartphone-in me rrjetin 4G të avancuar ” tha J.K Shin, njëri prej...
 • Firesheep thyen Facebook llogari përmes WiFi.

  Shtojca për Firefox – Firesheep ju mundëson të thyeni shum lehtë ndonjë profil ose llogari të rrjeteve sociale, dhe faqe tjera vulnerability përmes WiFi rrjetit duke ju vjedhur “cookies“. “Kur futeni në ndonjë uebfaqe zakonisht filloni duke ju dërguar emrin e llogaris dhe fjalëkalimin. Serveri pastaj kontrollon nëse profili...