softuer

 • Prezantohet Samsung Galaxy S6 dhe S6 Edge(VIDEO)

  Deri më tani Samsung njihej për faktin që posedonin paisje me ekrane dhe procesorë të fuqishëm por gjithmon me një të metë, e ajo ishte plastika me të cilën ishin punuar këto telefona. Kjo gjë tashmë ka ndryshuar pasi kopmania koreane vendosi të prezantojë 2 modelet e reja Galaxy...
 • Dallimi ndërmjet BIOS dhe Firmware

  Kur një person të fillojë së përdoruri një kompjuter, aty do të përballet me një numër të madh fjalësh që duhet t’i njoh dhe nganjëherë dallimi ndërmjet tyre është shumë i vogël duke iu bërë konfuz rreth kuptimit të tyre. Pra, merrni si shembull termet BIOS dhe Firmware, e...
 • NSA spiunon edhe Hard Disqet tona personale

  Agjencia e Sigurisë Kombëtare në SHBA (NSA), fsheh softuer sekret në hard disqet të instaluara në miliona kompjuterë. Më të prekur nga ky softuer i cili ka për detyrë spiunimin e tyre janë kompanitë Western Digital, Seagate dhe Toshiba, por edhe prodhuesit tjerë të HDD-ve, thonë ekspertët nga Kaspersky...
 • LG, e para me Android 5.0 Lollipop

  Derisa është thuajse plotësisht e besueshme se gjenerata e ardhshme nga Google, Nexus 6, do të jetë e para që do të marr platformën Android 5.0 Lollipop, nga ana tjeter shfaqet LG me linjën e saj duke pretenduar se do të marr Lollipop që nga fillimi i kësaj jave....
 • Android Lollipop tashmë në telefonat e mençur dhe tableta

  Jeni gati për lëshimin e fundit dhe më të mrekullueshmin të Android-it? Android 5 “Lollipop” tashmë është lëshuar për telefonat e mençur dhe tabletat e përzgjedhura. Softueri i ri Android, i cili përmban një material me  dizajn të ri, është tashmë në dispozicion për Nexus 6 dhe 9. Gjithashtu...
 • Apple prezanton iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite

  Derisa Tim Cook në konferencën WWDC të mbajtur të Hënën zhgënjeu të pranishmit  duke mos sjellur pajisjet që janë pritur të prezantohen, ai pasuroi konferencën në prezantime të softuereve të mëdha. Në fakt, shefi kryesor Tim Cook dhe nënkryetari i inxhinierisë Craig Federghi kanë sjellur shumë të reja në...
 • Programe interesante për Windows

  Këtu kemi përmbledhur disa programe të thjeshta për Windows, të cilat janë mjaft interesante. 1. Close All Nëse dëshironi të mbyllni të gjitha fajllat e hapur në kompjuter me vetëm një klikim, atëherë shkarkojeni programin Close All për Windows. Shkarko 2. Windows Calculator Plus Aplikacion i thjeshtë që përfshin...
 • Automjetet e reja Mercedes-Benz me Facebook dhe Google aplikacione të integruara?

  Prodhuesi i automjeteve Mercedes-Benz në CES 2012 e cila u mbajt në Las Vegas njoftoi se një seri e automjeteve të cilat do të lansohen në shitje që në vitin 2013 do të posedojn aplikacione të integruara për Facebook, Yelp dhe Google. Aplikacionet do të jenë pjesë e mbrace 2 sistemit...
 • Konvertoni Flash në HTML 5 vetëm me një klik?

  Adobe njoftoi se do të ndalojë të punoj tek verzioni mobil Flash, duke hequr dorë nga lufta me HTML 5. Puna e mirë është se Google është këtu për ti ndihmuar zhvilluesit të cilët punojnë në Flash. Në korrik, Google paraqiti një mjet softuerik i cili konverton nga Flash...