Sony

 • God of War III Remaster së shpejti në PlayStation 4 (Video)

  God of War tani ka dhjetë vjetorin dhe Sony është duke e festuar atë me lansimin e lojës God of War III Remaster në PlayStation 4. Të gjithë adhuruesit e serive të lojës  do të jenë në gjendje të përjetojnë pjesën e tretë gjigande të serisë në PlayStation 4...
 • NSA: Sony ishte sulmuar nga Koreja Veriore

  Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) ka identifikuar Korenë Veriore si burim i sulmit të fundit në Sony Pictures Entertainment pas analizimit të softuerit të përdorur për sulm, tha Michael Rogers, drejtori admiral i NSA-së. Duke folur në një konferencë për sigurinë kanadeze, Rogers shpjegoi që zbulimi ishte pjesë e...
 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Drejtuesja e Sony Pictures jep dorëheqje pas sulmit masiv

  Sulmi që ndodhi në Sony Pictures nuk ndalojë kompaninë së publikuari filmin The Interview, por tani Deadline raporton që studio e kompanisë ka njoftuar që Amy Pascal, kryetare e bordit në Sony, do të jep dorëheqje nga posti, transmeton itShqip.com. Pascal ka qenë pjesë e kompanisë që prej viteve...
 • Sulmi kibernetikë i kushtojë Sony-it 15 milionë dollarë

  Sony ka publikuar shifrën e dëmtimeve që hakerët i kanë shkaktuar me rrëzimin e rrjetit kompjuterik të Sony Pictures Entertainment, të cilin kompania u detyrua ta mbyll plotësisht. Sulmi, për të cilin zyrtarët e Shteteve të Bashkuara e fajësojnë Korenë Veriore, u bë publik në muajin Dhjetor kur kompjuterët...
 • PlayStation Network sulmohet përsëri

  Rrjeti PlayStation (PSN) i kompanisë Sony ishte jashtë linjave gjatë vikendit, kryesisht gjatë ndeshjes të së dielës Super Bowl XLIX. “Jemi informuar që disa përdorues kanë problem me kyçje në PSN,” shkroi PlayStation në një cicërimë, transmeton itShqip.com. “Inxhinierët janë duke hulumtuar rastin. Ne do të iu mbajmë të...
 • Sony Xperia Z4 do të gjunjëzojë rivalët

  Derisa ne presim me padurim që Sony të konfirmoi lansimin e telefonit të ardhshëm Xperia Z4 në Kongresin Botëror Mobil, pajisja është certifikuar nga FFC dhe Ministria Japoneze që tregon se ‘përbindëshi i ardhshëm’ nga Sony do të vijë së shpejti. Thashethemet e fundit për Sony Xperia Z4 shfaqin...
 • Sony ka shitur 18.5 milionë njësi të konsolës PlayStation 4

  Sony njoftoi të Hënën në CES 2015 që ka shitur 18.5 milionë njësi të konsolës PlayStation 4 që prej lansimit në Nëntor 2013, ndërsa vetëm gjatë festave të fund vitit ka shitur 4.1 milionë njësi. Duket që konsumatorët po blejnë më shpejtë konsolën PlayStation 4 sesa paraardhësin e tij....
 • Sony zbulon kamerë me kualitet 4K për të kapur video sportive

  Sony ka prezantuar kamerën e parë sportive 4K, FDR-X100V, që iu lejon përdoruesve të regjistrojnë pamje në rezolucion të plotë 4K. Kamera që do të debutohet në muajin Mars me çmim prej 500 dollarëve mund të regjistrojë video me një rezolucion prej 3,840 x 2,160 piksela dhe vjen me...