Sony

 • Aplikacioni falso ‘The Interview’ vjedh llogaritë bankare

  The Interview , filmi tepër i diskutueshëm që la kinematë madhështore dhe u shpërnda për t’u shikuar online (vetëm në SHBA) në platformat mobile dhe në YouTube, duket që ka realizuar ëndërrat e disa keqpërdoruesve. Nuk është e çuditshme që pas atyre polemikave të mëdha të vinte edhe ana...
 • Arrestohet hakeri që rrëzoi rrjetin e PlayStation dhe Xbox Live

  Një antarë i grupit të hakerëve Lizard Squad, që mban përgjegjësi për rrëzimin e rrjetit të PlayStation dhe Xbox Live në ditën e Krishtlindjes, është arrestuar nga policia britaneze, bazuar në disa raporte. Daily Dot raporton që 22 vjeçari, Vinnie Omar është arrestuar të Hënën pasi policia bastisi shtëpinë...
 • ‘The Interview’ mbledh 15 milionë dollarë brenda katër ditëve

  Pavarësisht hakimit skandaloz të vazhdueshëm dhe lansimin e anuluar, The Interview  ka arritur të mbledh 15 milionë dollarë që prej debutimit online të Mërkurën. Numri i shitjeve të filmit ishte zbuluar në një deklaratë zyrtare nga Sony. “Deri të Shtunën, më 27 Dhjetor, përfshirë të gjitha platformat shpërndarëse ,...
 • Sony rikthen online rrjetin e PlayStation

  Rrjeti i PlayStation është kthyer nga kompania Sony pas rrëzimit para tri ditëve nga sulmi i fundit i hakerëve të grupit Lizard Squad, të cilët arritën të rrëzonin edhe Xbox Live. Sony thotë se rrjeti i PlayStation tashmë është funksional dhe mund të përdoret nga të gjitha konsolat. Ende...
 • Korea Veriore e quan Obamën ‘majmun’ dhe fajëson SHBA-të për ndërprerje të internetit

  Korea Veriore ka quajtur presidentin Barack Obama “një majmun” dhe ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për ndërprerjen e internetit, ndërprerje që zgjati  9 orë e 31 minuta. Korea Veriore ka mohuar përfshirjen në sulmin kibernetik që dëmtoj rëndë kompaninë Sony Pictures, por ka shpjeguar se është tërbuar nga komedia...
 • ‘The Interview’ tashmë pjesë e uebfaqeve me torrent

  The Interview është shkarkuar përafërsisht 900.000 herë brenda 24 orëve pas shfaqjes në uebfaqet me torrent, transmeton ITshqip. Kompania për ndjekjen e piraterisë, Excipo ka pretenduar se filmi është shkarkuar nga 904.237 klient dje deri në orën 16.00. Po ashtu, më vonë TorrentFreak raportoi që filmi komedian është shkarkuar...
 • Sony kërcënon rrjetin social Twitter

  Sony ka kërcënuar rrjetin social Twitter që nëse nuk bllokon llogaritë që vazhdojnë të postojnë materialet e hakuara nga sulmi që ndodhi në Sony Pictures Entertainment (SPE) atëherë do padisë kompaninë. Avokati i kompanisë së filmave, David Boies ka dërguar një letër rrjetit social duke kërkuar që ato llogari...
 • Shkencëtarët ëndërrojnë një kartelë krediti që askush nuk mund ta falsifikoj

  Dobësia kryesore e kartelave bankare është që përmes pajisjeve të ndryshime mund lehtë që të klonohen. Ky nuk është vetëm një problem për njerëzit të cilëve ju vjedhën paratë, por gjithashtu është problem i bankave që punojnë për të parandaluar mashtrimet e tilla. Duket që klonimi i kredit kartelave...
 • Hakerët ju ofrojnë puntorëve të Sony-it ruajtjen e të dhënave nga publikmi

  Grupi i hakerëve që e quan vetën GOP ose ” Guardians Of Peace” nuk duket që ka në plan të ndalet së publikuari  informatat e vjedhura nga sulmi tek Sony Pictures Entertainment. Por, duket se tani ata do ofrojnë një mënyrë që puntorët e kompanisë të mos preken në...