Sony

 • PlayStation Store sulmohet nga një grup hakerësh

  Një grup hakerësh ka marrur përgjegjësi për sulmin e dyqanit online të Sony PlayStation që është rrëzuar të Hënën. Vizitorët e uebfaqes janë mirëpritur me një mesazh që thotë “Faqja nuk është gjetur! Nuk është problemi juaj, është faji i internetit”, transmeton ITshqip. Një grup hakerësh të quajtur “Lizard...
 • 20 vjetori i PlayStation 4 duket i mrekulleshëm

  Sony festoi 20 vjetorin e PlayStation gjatë kësaj jave. Për këtë 20 vjetor, kompania lëshoi një version të limituar të PlayStation 4, me dizajn klasik dhe me pamje origjinale si konsola e parë e PlayStation. Vetëm 12.300 konsola të tilla janë prodhuar dhe do të jenë në dispozicion për...
 • Pas sulmit që ndodhi në Sony Pictures, FBI paralajmëron bizneset e tjera

  FBI është duke i paralajmëruar bizneset për një kërcënim të ri pas sulmit të madh të hakerëve javën e kaluar në Sony Pictures. Ky kërcënim vjen nga i njëjti llojë i programeve keqdashëse që infektuan sistemet kompjuterike të kompanisë Sony. Si rezultat i këtij sulmi në studiot e Hollivudit,...
 • Hakerët rrëzojnë rrjetin kompjuterik të Sony Pictures

  Rrjeti kompjuterik Sony Pictures Entertainment është rrëzuar nga hakerët duke detyruar kompaninë të mbyll plotësisht sistemin e saj. Një ish punonjës i Sony Pictures ka ngarkuar një imazh, në të cilën ai pretendon se është shfaqur në të gjithë ekranat e kompjuterëve të Sony Pictures të Hënën. Ky imazh...
 • Android Lollipop tashmë në telefonat e mençur dhe tableta

  Jeni gati për lëshimin e fundit dhe më të mrekullueshmin të Android-it? Android 5 “Lollipop” tashmë është lëshuar për telefonat e mençur dhe tabletat e përzgjedhura. Softueri i ri Android, i cili përmban një material me  dizajn të ri, është tashmë në dispozicion për Nexus 6 dhe 9. Gjithashtu...
 • Android 4.4.3 tani në dispozicion në të gjithë telefonat Google Play Edition

  T-Mobile ishte i pari që lëshoi përditësimin zyrtar të Android 4.4.3 KitKat në linjën e tij Nexus (4,5,7). Më pas Motorola filloi të përditësojë Moto X, Moto G dhe Moto E. Sonte të gjithë telefonat të Google Play Edition kanë marrur Android 4.4.3 KitKat. Ky përditësim është në dispozicion...
 • Sony lanson Xperia T3, ‘telefoni më i hollë’ me ekran 5.3 inç

  Sony ka prezantuar Xperia T3, një telefon i mençur me ekran 5.3 inç, me të cilin kompania pretendon të jetë në kategorinë për telefonin më të hollë në botë. Me përmasa 150.7 x 77 x 7 mm dhe peshë 148 gram, Xperia T3 me të vërtetë është shumë i...
 • Hakeri i grupit LulzSec ndimon FBI të ndalojë mbi 300 sulme

  Ish “lideri” i grupit të hakerëve LulzSec ka ndimuar FBI-në që të ndalojë më shumë se 300 sulme në internet që prej arrestimit të tij në vitin 2011. Bashkëpunimi me Hector Xavier Monsegur ka ndimuar parandalimin e humbjeve të miliona dollarëve, bazuar nga dokumentet të parashtruara nga prokurorët. Zotri...
 • Sony Xperia Keyboard tani në dispozicion në PlayStore

  Sony Mobile ka lëshuar zyrtarisht aplikacionin e tij, Xpera Keyboard, në dyqanin Google Play Store. Sidoqoftë, duket se arsyja e vetme pse Sony e ka lëshuar këtë në dyqanin Play Store është vetëm për mos të pasur nevojë të lëshojë përditësime për softuerin e pajisjeve Xperia. Kjo do të...