spartan

 • Windows 10 vjen brenda kësaj vere në 190 vende

  Sistemi operativ Windows 10 do të debutohet gjatë verës së këtij viti, njoftoi Microsoft. Sistemi i ardhshëm operativ i gjigandit Microsoft, që tejkaloi një version numerik, do të jetë në dispozicion në 190 vende në 111 gjuhë të ndryshme, shkroi Terry Myerson, drejtori ekzekutiv për sisteme operative në një...
 • Cortana së shpejti edhe në Office

    Microsoft do të sjell asistentin e tij digjital Cortana edhe në paketën Office. Gjigandi softuerik është aktualisht duke testuar aplikacionin “Work Assistant” që është i dizajnuar për të hapur, redaktuar dhe shpërndarë dokumentet duke përdorur komandat e zërit përmes Cortana-s. Aplikacioni fillestar nga Microsoft është vetëm një prototip...
 • Vivaldi – Ueb shfletuesi më i ri për Windows, Mac dhe Linux

  Pak ditë më parë Microsoft njoftoi për një ueb shfletues të ri i cili është në zhvillim e sipër dhe do publikohet së bashku me Windows 10. Por si duket nuk do të jetë Spartan ueb shfletuesi më i ri, ngase tani kemi një ueb shfletues të ri me...
 • Detajet kryesore nga konferenca e Microsoft-it për Windows 10

  Konferenca e mbajtur nga Microsoft, solli shumë detaje interesante jo vetëm pse u prezantuan shumë veçori të reja të sistemit operativ Windows 10, por se aty u prezantuan edhe disa pajisje që kohë më parë vetëm se mund të imagjinoheshin, transmeton itshqip. Ne në këtë artikull ju sjellim detajet...
 • Spartan ofron funksione të reja për të mposhtur konkurrentët

  Microsoft do të lansoj një version të ri të sistemit operativ Windows këtë vit, që do të jetë aq i rëndësishëm sa që Redmond ka vendosur ta quaj Windows 10, duke tejkaluar tërësisht emrin Windows 9. Ashtu siç ishte raportuar muaj më parë, Windows 10 do të vijë me...
 • Pamjet e reja të shfletuesit Spartan shfaqin një dizajn ndryshe

  Dje ne ju treguam për raportin që shfaqte pamjet e para të shfletuesit në zhvillim Spartan, i cili pritet të jetë pjesë e sistemit operativ Windows 10 nga Microsoft. Sot janë lëshuar edhe disa pamje të reja që tregojnë një dizajn krejtësisht të ri me atë që ishte raportuar...
 • Publikohen pamje të shfletuesit Spartan

  Në fund të vitit të kaluar, ne kemi dëgjuar për disa thashetheme interesante që tregojnë se kompania Microsoft do të zëvendësojë shfletuesin Internet Explorer me një të ri që do lansohet së bashku me sistemin operativ Windows 10. Spartan ishte emri i shfletuesit që tashmë thuajse është konfirmuar me...
 • Windows 10 me shfletues të ri?

  Internet Explorer ka qenë një gurthemel i Windows-it që prej vitit 1995, por duket që Microsoft është gati t’a largojë këtë shfletues të përnderuar nga rruga. Thashetheme të ndryshme tregojnë që si riparim i shfletuesit Internet Explorer për Windows 10 do të vijë brendi i ri aktualisht i krijuar,...