sulme

 • Arbor Networks dhe Cisco bashkojnë forcat kundër sulmeve DDoS

  Arbor Networks dhe Cisco kanë bashkuar forcat për të mbrojtur ndërmarrjet me zgjedhje të reja kundër sulmeve DDoS. Sulmet DDoS vazhdojnë të qëndrojnë ende si një metodë e famshme për hakerët për të rrëzuar operimet e kompanive të mëdha, dhe aq sa teknologjia evoluon, sulmet DDoS rriten me të...
 • Mbi 25 miliardë sulme kibernetike kanë goditur Japoninë në vitin 2014

  Më shumë se 25 miliardë sulme digjitale online kanë ndodhur në qeverinë japoneze vetëm gjatë vitit të kaluar, ku 40% prej tyre vijnë nga Kina. Instituti Kombëtar i Informacionit dhe Teknologjisë (NICT), që ka rrjetin me një numër të madh sensorësh, ka thënë se kanë ndodhur 25.66 miliardë tentime...
 • Siguria e dobët shkaktoi vjedhjen e 1 miliardë të dhënave

  Hulumtimet e reja sugjerojnë që më shumë se 1 miliardë të dhëna të regjistruara janë vjedhur nga më shumë se 1.500 sulme individuale brenda vitit të kaluar. Të dhënat e fundit nga Gemalto, një kompani sigurie, tregon për një rritje të vazhdueshme vit pas viti si në shkeljen e...
 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Ushtria e SHBA-së zbulon kodin kundër sulmeve kibernetike

  Besoni apo jo, qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk mban gjithnjë sekret kodin kundër luftës kibernetike. Laboratori i ushtrisë hulumtuese ka postuar me vetë dëshirë kodin burimor për Dshell, një mjet që përdoret për të kuptuar dhe lokalizuar sulmet kibernetike kundër Departamentit të Mbrojtjes, transmeton itShqip. Qëllimi është jo...
 • Hakeri i grupit LulzSec ndimon FBI të ndalojë mbi 300 sulme

  Ish “lideri” i grupit të hakerëve LulzSec ka ndimuar FBI-në që të ndalojë më shumë se 300 sulme në internet që prej arrestimit të tij në vitin 2011. Bashkëpunimi me Hector Xavier Monsegur ka ndimuar parandalimin e humbjeve të miliona dollarëve, bazuar nga dokumentet të parashtruara nga prokurorët. Zotri...
 • Hakeri britanik që kishte sulmuar Facebook u dënua me 8 muaj burg.

  Glenn Mangham(26) para gjykatës britaneze pranoi se kishte infiltruar Facebook-un nga shtëpia e prindërve të tijë. Mangham me aktivitetet e tij kishte shkaktuar frikë të madhe në industrinë e spiunazhit për thyerjen e Facebook. Autoritetet Amerikane ngritën panik për këtë rast, dhe tipike për gjykatat britanike, hakeri mori dënim...
 • Anonymous sulmuan Stratfor, dhe vodhën me mijra kartela krediti

  Hakerët-Aktivist Anonymous arritën të vjedhin me qindra e-mail, fjalëkalime, kartela krediti dhe shum të dhëna tjera nga një kompani amerikane Stratfor. Sipas hakerëve, janë vjedhur mbi 200GB të dhëna. Faqja e kompanis është shuar, dhe janë suspenduar të gjitha aktivitetet e serverëve dhe e-mail adresat e Stratfor. Një anëtarë...
 • Facebook përballet me 600.000 sulme nga hakerët çdo ditë

  Llogaritë e Facebook ju nënshtrohen 600.000 sulmeve të përditshme nga hakerë të ndryshëm, të cilët tentojnë të vjedhin fjalëkalimet e llogarive të përdoruesve. Kjo është një shifër tronditëse e lëshuar nga gjigandi i rrjeteve sociale Facebook, i cili thotë se ka përpjekje të njëpasnjëshme të hakerëve për të fituar...