teknologji

 • Uber premton 50.000 vende të reja pune në Evropë

  Duke folur në një konferencë të mbajtur në Mynih, drejtori ekzekutiv i shërbimit Uber ka premtuar 50.000 vende të reja pune në Evropë. Travis Kalanick tha se shërbimi i tyre Uber mund të hap 50.000 vende të reja pune nëse qeveritë e shteteve në Evropë bashkëpunojnë me kompaninë tonë...
 • Xiaomi është duke u bërë fuqi teknologjike

  Xiaomi ishte padyshim njëra prej kompanive më me ndikim në industrinë e telefonave të mençur në vitin 2014. Duke ofruar telefona të mençur me teknologji të lartë dhe çmim të ulët, kompania kineze arriti të bëhej shqetësuese për rivalët e saj duke pësuar një rritje gjithëpërfshirëse në industrinë e...
 • Ekranet nga HP që shfaqin realitetin virtualisht ju lejojnë të manipuloni me imazhe 3D

  HP është duke shfaqur ekranet Zvr Virutal Reality,  monitora që ju lejojnë përdoruesve të manipulojnë me imazhe 3D duke përdorur syze. Me këtë teknologji, çdokush mund të analizojë në mënyrë virtuale një ndërtesë apo edhe zemrën e njeriut, bazuar në kompaninë HP, transmeton ITshqip. HP është duke lansuar ekranet...
 • 5 vite së bashku me ITshqip

  Kaluan plotë 5 vite dhe ne ende vazhdojmë të iu sjellim lajme dhe tutoriale të freskëta nga fusha e teknologjisë, që tashmë është bërë pjesë e përditëshme e jetës tonë. Duke ju ofruar të gjithë antarëve dhe vizitorëve tanë mbështetje në çdo fushë rreth teknologjisë, ne kemi arritur të...
 • Xhaketa e çuditshme solare nga Hilfiger mbush baterinë e telefonit tuaj

  Jeni diku larg qytetit dhe telefoni ju lajmëron që ka nevojë të mbushet duke ju lënë të mërzitur, vetmuar dhe jashtë aplikacioneve të pëlqyera nga ju. Por prisni, është viti 2014 dhe e vetmja gjë që duhet të bëni është vendosja e telefonit tuaj të mençur në xhaketë dhe...
 • Apple së shpejti me një sistem të mençur shtëpiak

  Apple është duke planifikuar për të prezantuar një koncept të mençur shtëpiak në Konferencë Botërore të Zhvilluesve. Kompania është duke planifikuar të shfaq një sistem që ju lejon të kontrolloni dritën, pajisjet dhe sistemet e sigurisë përmes iPhone-ve në konferencën që fillon më 2 Qershor. Thashethemet vijnë pasi Google...
 • Facebook, Google, Microsoft bashkojnë forcat për parandalimin e ndonjë Heartbleed tjetër

  Kompanitë më të mëdha në botë rreth teknologjisë kanë pranuar të dhurojnë miliona dollarë për themelimin e një grupi që do të përmirësojë sigurinë e protokolleve si OpenSSL, softuerë të cilin  lëshimi i njohur si “Heartbleed” e ka vënë në trazirë së bashku me industritë kompjuterike. Amazon, Cisco Systems,...
 • Samsung do prodhojë ekrana për iPad Mini 2

  Duket se kompania Apple ka vendosur të krijoi një marrëveshje për prodhimin e ekranave Retina të iPad Mini 2 me konkurrentin më të madh në planet për teknologji: Samsung. Kompanitë si Sharp, LG dhe një kompania tjetër jo aq e njohur, AUO (kompania Taivanese), kanë prodhuar ekrana për iPad-ët...
 • Ja si Samsung Galaxy S5 lexon rrahjet e zemrës

  Njëra prej karakteristikave të reja në Samsung Galaxy S5 është edhe sensori për matjen e rrahjeve të zemrës, i cili  gjendet afër kamerës së pajisjes. Ky sensor mund të lexoj rrahjet e zemrës duke mbajtur gishtin tek sensori dhe pas disa sekondave ju mund të shikoni në ekran ku...