telefona

 • ARM prezanton procesorin e ‘çmendur’ Cortex-A72

  Gjenerata e re e procesorëve nga ARM do të ofrojë 3.5 herë më shumë energji sesa çipat aktual në treg që gjendet tek telefonat e mençur. Projektuesi gjigand i çipave ka prezantuar procesorin Cortex-A72, që sipas kompanisë është procesori me performancën më të mirë deri tani. Procesori Cortex-A72 është...
 • Motorola ka shitur mbi 10 milionë telefona brenda tremujorit të fundit të vitit 2014

  Lenovo ka prezantuar rezultatet e tremujorit të parë me kompaninë Motorola që tashmë udhëhiqet nga kompania kineze me seli në Pekin. Lenovo përfundoi marrëveshjen me sukses për blerjen e kompanisë Motorola nga gjigandi kërkimor Google më 30 Tetor, ku kjo e fundit fitoi 2.9 miliardë dollarë nga kjo marrëveshje....
 • Mbi 1 miliardë telefona të mençur me Android janë shitur në vitin e kaluar

  Bazuar në një raport nga Strategy Analytics, mbi një miliardë telefona të mençur me platformë mobile Android janë shitur vetëm brenda vitit 2014. Nuk është fjala në përgjithësi për të gjitha pajisjet me Android, por për vetëm telefonat e mençur. Për të qenë më të saktë, numri total i...
 • LG ka shitur thuajse 60 milionë telefona brenda vitit 2014

  Derisa Samsung nuk është duke shkuar mirë kur është fjala për shitjet dhe përfitimet, LG prezantoi rezultatet financiare për vitin e kaluar të cilat shfaqin një rritje pozitive për 24% tek telefonat e mençur. LG ka shitur gjithsej 78.2 milionë pajisje vetëm brenda vitit 2014, ku 59.1 milionë prej...
 • Zolt mbush çdo pajisje me USB kabull

  Mbajtja e shumë mbushësve për të furnizuar pajisjet telefonike, laptopat, tabletat me bateri mund të jetë vërtetë e mërzitshme. Por duket që për këtë çështje është përkujdesur kompania Zolt që ofron mbushës të përgjithshëm për mbushjen e të gjitha pajisjeve me USB kabull. Mbushësit nga Zolt ofrojnë tri hapësira...
 • Seagate prezanton hard disqe pa tela për telefona dhe tableta

  Kompania Seagate ka sjellur tri modele të hard disqeve që ofrojnë hapësirë për akumulimin e të dhënave. Modeli i parë, Seagate Seven, do të jetë disku më i hollë portativ me 500GB me lansimin në fund të këtij muaji. Modeli tjetër, Seagate Personal Cloud, ofron hard disk 3TB, 4TB...
 • Freescale do të ofroj mbushje pa tela 3 herë më të shpejtë

  Mbushja e pajisjeve pa tela është vërtetë mahnitëse, por fatkeqësisht është duke u vonuar pas zhvillimeve të fundit të çipave që kanë shpejtuar mbushjen e telefonave vërtetë dukshëm. Freescale dëshiron që të ndihmojë përdoruesit duke sjellur pajisje të re harduerike pa tela që lejon mbushjen e telefonave të mençur...
 • Apple patenton teknologjinë që u jep fund ekraneve të thyera

  Apple nga zyra e Patentimeve në SHBA ka marrë konfirmimin për shpikjen e saj e cila do të mundësoje mbrojtjen automatike të paisjeve(iPhone) gjatë rënies në tokë, transmeton itshqip. Patenta përfshin aktivizimin e senzorëve të cilët tashmë egzistojnë në telefonin e tyre, në mënyrë që sa më shpejtë të...
 • BMW do të blej 57.000 telefona me Windows Phone për puntorët?

  Kompania luksoze gjermane e automobilave BMW thuhet se ka porositur një numër të madh pajisjesh me Windows Phone të markës Lumia. Në këtë raport është thënë se kompania gjermane do të blej 57.000 pajisje për puntorët e saj. Aktualisht kompania është duke përdorur telefonat e mençur të vjetër nga...