The interview

 • NSA: Sony ishte sulmuar nga Koreja Veriore

  Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) ka identifikuar Korenë Veriore si burim i sulmit të fundit në Sony Pictures Entertainment pas analizimit të softuerit të përdorur për sulm, tha Michael Rogers, drejtori admiral i NSA-së. Duke folur në një konferencë për sigurinë kanadeze, Rogers shpjegoi që zbulimi ishte pjesë e...
 • Drejtuesja e Sony Pictures jep dorëheqje pas sulmit masiv

  Sulmi që ndodhi në Sony Pictures nuk ndalojë kompaninë së publikuari filmin The Interview, por tani Deadline raporton që studio e kompanisë ka njoftuar që Amy Pascal, kryetare e bordit në Sony, do të jep dorëheqje nga posti, transmeton itShqip.com. Pascal ka qenë pjesë e kompanisë që prej viteve...
 • Aplikacioni falso ‘The Interview’ vjedh llogaritë bankare

  The Interview , filmi tepër i diskutueshëm që la kinematë madhështore dhe u shpërnda për t’u shikuar online (vetëm në SHBA) në platformat mobile dhe në YouTube, duket që ka realizuar ëndërrat e disa keqpërdoruesve. Nuk është e çuditshme që pas atyre polemikave të mëdha të vinte edhe ana...
 • ‘The Interview’ mbledh 15 milionë dollarë brenda katër ditëve

  Pavarësisht hakimit skandaloz të vazhdueshëm dhe lansimin e anuluar, The Interview  ka arritur të mbledh 15 milionë dollarë që prej debutimit online të Mërkurën. Numri i shitjeve të filmit ishte zbuluar në një deklaratë zyrtare nga Sony. “Deri të Shtunën, më 27 Dhjetor, përfshirë të gjitha platformat shpërndarëse ,...
 • Korea Veriore e quan Obamën ‘majmun’ dhe fajëson SHBA-të për ndërprerje të internetit

  Korea Veriore ka quajtur presidentin Barack Obama “një majmun” dhe ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për ndërprerjen e internetit, ndërprerje që zgjati  9 orë e 31 minuta. Korea Veriore ka mohuar përfshirjen në sulmin kibernetik që dëmtoj rëndë kompaninë Sony Pictures, por ka shpjeguar se është tërbuar nga komedia...
 • ‘The Interview’ tashmë pjesë e uebfaqeve me torrent

  The Interview është shkarkuar përafërsisht 900.000 herë brenda 24 orëve pas shfaqjes në uebfaqet me torrent, transmeton ITshqip. Kompania për ndjekjen e piraterisë, Excipo ka pretenduar se filmi është shkarkuar nga 904.237 klient dje deri në orën 16.00. Po ashtu, më vonë TorrentFreak raportoi që filmi komedian është shkarkuar...
 • Hakerët ju ofrojnë puntorëve të Sony-it ruajtjen e të dhënave nga publikmi

  Grupi i hakerëve që e quan vetën GOP ose ” Guardians Of Peace” nuk duket që ka në plan të ndalet së publikuari  informatat e vjedhura nga sulmi tek Sony Pictures Entertainment. Por, duket se tani ata do ofrojnë një mënyrë që puntorët e kompanisë të mos preken në...