tim cook

 • Tim Cook mban ende Steve Jobs-in në listën e kontakteve

  Janë bërë gat tri vite e gjysmë që prej vdekjes së themeluesit të gjigandit Apple- Steve Jobs nga kanceri pankreatik , por pasardhësi i tij si drejtor ekzekutiv Tim Cook vazhdon ende të mbajë informatat kontaktuese të mikut të tij në iPhone. Ashtu siç u zbulua në librin “Becoming...
 • Apple investon 850 milionë dollarë në fushën e energjisë solare

  Apple do të investojë 850 milionë dollarë në fushën e energjisë solare në qytetin Montery të Kalifornisë, tha drejtori ekzekutiv i kompanisë Tim Cook. Pas përfundimit, zona me panele solare do të furnizojë bllokun e kompanisë në qytetin Cupertino, një qendër të dhënash së bashku me 50 kompani të...
 • Apple Watch vjen në pranverën e 2015

  Kur Tim Cook prezantojë Apple Watch në Shtator, ai përmendi një datë të lansimit “në fillim të 2015″. Por, një deklaratë e re e thënë të Shtunën tregon që ne mund të presim edhe më shumë, thuajse deri në pranverë. Ky raport vjen në një video nga Anglea Ahrendts,...
 • Apple prezanton iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite

  Derisa Tim Cook në konferencën WWDC të mbajtur të Hënën zhgënjeu të pranishmit  duke mos sjellur pajisjet që janë pritur të prezantohen, ai pasuroi konferencën në prezantime të softuereve të mëdha. Në fakt, shefi kryesor Tim Cook dhe nënkryetari i inxhinierisë Craig Federghi kanë sjellur shumë të reja në...
 • Apple prezanton iOS 6

  iOS 6, është versioni më i ri i sistemit operativ të kompanisë Apple me famë botërore. Apple ka prezantuar sistemin operativ iOS 6 më shumë karakteristika të reja në konferencën WWDC 2012. Apple ka cituar se iOS 6 ka plotë 200 risi të reja. Përditësimi i Sirit Duke filluar...
 • Prezantohet iOS 5.1

  Në ngjarjen e cila po mbahet në San Francsiko, Apple ka prezantuar versionin më të ri të sistemit operativ iOS, version ky i cili ka sjellur edhe mbështetje për gjuhën japoneze në Siri, asistentin e zërit për iPhone 4S. Lajmi për lansimin e iOS 5.1 është përfolur që disa...
 • Apple prezanton Mac OS X Mountain Lion

  Versioni i fundit i sistemit operativ Mac, i cili fillimisht do të jetë në dispozicion vetëm për zhvilluesit, përmban një mori të tërë të karakteristikave nga iPhone e iPad, dhe gjithashtu përmban edhe integrimin e Twitter. Aplikacionet popullore të tilla si Messages, Notes, Reminders dhe Game Centre do të...
 • Tim Cook ”Apple nuk do të ndryshojë”

  Pas largimit të Steve Jobs, në postin e tij erdhi Tim Cook si pasardhës dhe CEO i kompanisë Apple. Tim Cook ka vepruar shumë herë si CEO i Apple kur Steve Jobs ishte keq me shëndet. CEO i ri i Apple, Tim Cook ju ka dërguar të gjithë punëtorëve...