turqia

 • Turqia bllokon uebfaqet që publikojnë kopertinat e revistës Charlie Hebdo

  Një gjykatë në Turqi të mërkurën ka urdhëruar autoritetet e telekomunikacionit të bllokojnë qasjen në uebfaqet që shfaqin kopertinat e revistës Charlie Hebdo me imazh të Profetit Muhamed. Agjencia Anadolu ka thënë që ky bllokim, që  ndalon qasjen në uebfaqet në Turqi, është urdhëruar nga një gjykatë në juglindje...
 • Windows Phone, Android dhe disa pajisje me iOS rrezikohen nga një virus kompleks

  Një virus i ri, i konfirmuar nga Kaspersky Labs, është duke u sillur në pajisjet telefonike. Duket se virusi ka për qëllim pajisjet telefonike me platformë mobile Windows Phone dhe Android. Po ashtu, pajisjet që janë të modifikuara (jailbreak) nga Apple janë gjithashtu të infektuara, si dhe disa aplikacione...
 • Pas dy muajve, YouTube zhbllokohet në Turqi

  Turqia më në fund ka kthyer qasjen në YouTube, pas 67 ditëve kur qeveria bllokoi faqen për shpërndarjen e videove. Autoritetet e telekomit të Turiqsë kanë larguar bllokimin të martën, duke larguar YouTube nga ‘lista e faqeve të bllokuara’. Kjo lëvizje vije katër ditë pasi Gjykata Kushtetuese vendosi që...
 • 44% e përdoruesve të Twitter-it nuk kanë bërë asnjë cicërimë

  Twitter ka njoftuar se ka pasur 241 milionë përdorues aktiv brenda tre muajit të fundit të vitit  2013, por sipas disa raporteve nga Twopcharts, uebfaqe e cila monitoron aktivitetin e llogarive në Twitter, 44 përqind e përdoruesve të këtij rrjeti social nuk kanë bërë kurrë asnjë cicërimë/tweet. Bazuar në...
 • Turqia zhbllokon Twitter-in

  Truqia zyrtarisht njofton se ka zhbllokuar rrjetin social Twitter, bazuar në disa raporte. Qeveria konfimroi se ata zhbllokuan Twitter-in pasi që gjykata kushtetuese tha se ky bllokim ishte ilegal, më pas qeveria urdhëroi të zhbllokonin rrjetin social. Disa minuta pas lajmit, disa banor të Turqisë filluan të shkruanin në...
 • Apple do hap dyqan në Turqi

  Midis ndalimeve të rrjeteve sociale dhe trazirave politike, Apple ka vendosur të hap dyqanin e parë në Turqi më 5 Prill. Kompania njoftoi të premten se dyqani do hapet në qendër të Stabollit në Zorlu. Hapja e dyqanit vjen midis trazirave politike të këtij vendi. Turqia ka ndaluar qasjen...
 • Turqia bllokon qasjen në YouTube

  Vetëm një javë pasi bllokoi qasjen në Twitter, Turqia tani ka bllokuar edhe qasjen në faqen më të madhe për video në botë, YouTube. Qytetarët e Turqisë, treguan se bllokimi është bërë rreth orës 10:30. Ky bllokim është udhëzuar për t’u bërë pas ngarkimit të një video në YouTube...
 • Ipko me 6 kanale të reja!

  Kompania Ipko njoftoi sot në faqen e vet zyrtare se ka shtuar edhe 6 kanale të reja në platformën e vet të televizionit digjital, 5 prej të cilave janë kanale turke, ndërsa 1 kanal është dedikuar posaqërisht për fëmijët. Ipko ka vendosur të shtoj këto 5 kanale turke për...