twitter

 • Hakohen llogaritë në Twitter të UPI-së dhe New York Post

  Hakerët kanë sulmuar llogaritë në Twitter të New York Post dhe United Press Internacional (UPI) duke bërë poste falso për të rejat në ekonomi dhe ushtri. Në një post tek llogaria e UPI-së është cituar Papa duke thënë se “Lufta e Tretë Botërore ka filluar”. Ndërkohë, në llogarinë e...
 • Sony kërcënon rrjetin social Twitter

  Sony ka kërcënuar rrjetin social Twitter që nëse nuk bllokon llogaritë që vazhdojnë të postojnë materialet e hakuara nga sulmi që ndodhi në Sony Pictures Entertainment (SPE) atëherë do padisë kompaninë. Avokati i kompanisë së filmave, David Boies ka dërguar një letër rrjetit social duke kërkuar që ato llogari...
 • Instagram me 300 milion përdorues mposhtë Twitter-in

  Instagram prezantoj të Mërkurën që tani ka më shumë se 300 milion përdorues aktiv në muaj, duke u ngritur nga 200 milion përdorues që kishte në muajin Mars. Në këtë nivel, Instgram ka më shumë përdorues sesa Twitter, i cili njoftoj në muajin Tetor  që kishte 284 milion përdorues...
 • Pas dy muajve, YouTube zhbllokohet në Turqi

  Turqia më në fund ka kthyer qasjen në YouTube, pas 67 ditëve kur qeveria bllokoi faqen për shpërndarjen e videove. Autoritetet e telekomit të Turiqsë kanë larguar bllokimin të martën, duke larguar YouTube nga ‘lista e faqeve të bllokuara’. Kjo lëvizje vije katër ditë pasi Gjykata Kushtetuese vendosi që...
 • Hakerët Iranian falsifikojnë llogaritë në media sociale për spiunazh

  Një raport i ri detajon se si një grup hakerash, besohet që janë nga Irani, kanë përdorur profilet falso në media sociale për të mbledhur informata nga figurat ushtarke dhe poilitike në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli dhe disa vende tjera. Ekspertet e sigurisë në iSight Partners...
 • Gjykata e Turqisë kërkon rikthimin e qasjes në YouTube

  Qasja në faqen më të madhe për video, YouTube duket se do të rikthehet në Turqi pasi vendimit të marrur nga gjykata më e lartë e vendit. Bllokimi i YouTube-së u vendos në fund të muajit Mars, menjëherë pas transmetimit të videove në YouTube që pretendohet se kishin përmbajtje...
 • Tani ju mund të “heshtni” njerëzit në Twitter

  Twitter tani zyrtarisht ka shfaqur opsionin e shumë kërkuar “Mute”. Pas testimit të këtij funksioni me një grup të vogël përdoruesish, kompania sot prezantoi opsionin Mute, i cili ju lejon të “heshtni” disa përdorues në aplikacionin në platformat Android dhe iOS. Kjo funksion njëkohësisht do të paraqitet edhe në...
 • Rrezikohet shërbimi Bitly!

  Shërbimi për shkurtimin e ueb-linqeve, Bitly paralajmëron se përdoruesit e llogarive kredenciale mund të jenë të dëmtuar. Bitly është i përdorur nga miliona njerëz për shkurtimin e linqeve të gjata në mënyrë për të shpërndarë ato në rrjete sociale. Kompania tha se ka çaktivizuar llogaritë e përdoruesve për postim...
 • 44% e përdoruesve të Twitter-it nuk kanë bërë asnjë cicërimë

  Twitter ka njoftuar se ka pasur 241 milionë përdorues aktiv brenda tre muajit të fundit të vitit  2013, por sipas disa raporteve nga Twopcharts, uebfaqe e cila monitoron aktivitetin e llogarive në Twitter, 44 përqind e përdoruesve të këtij rrjeti social nuk kanë bërë kurrë asnjë cicërimë/tweet. Bazuar në...