uebfaqe

 • Siguria në ueb faqet kineze shumë e dobët

  Më tepër se 40 përqind e ueb faqeve kineze kanë lëshime të sigurisë të cilat ju mundësojnë hakerëve të vjedhin të dhëna personale nga ato ueb faqe. Mbi 1 milion lëshime të sigurisë janë gjetur në ueb faqe gjatë vitit 2015 nga Qihoo 360, një kompani kineze nga fusha e sigurisë...
 • Çka janë sulmet DDoS?

  Gjatë viteve të fundit, sulmet DDoS janë rritur dukshëm duke qenë shënjestër e shumë kompanive të mëdha, përfshirë edhe ato të profilit të lartë si Google, Visa, Paypal, Sony, Deezer, dhe Evernote. Shumë ekspertë thonë se metodat tradicionale për parandalimin dhe zbutjen e tyre po bëhen gjithnjë e më...
 • Mijëra uebfaqe me WordPress në rrezik

  Mijëra uebfaqe janë në rrezik si pasojë e një dobësie të pazbuluar më parë në një shtojcë në WordPress, për të cilën hulumtuesit thonë se mund të përdoret për të injektuar kode të dëmshme tek uebfaqet. Kjo e metë ekziston në Facybox, një mjet i famshëm për shfaqjen e...
 • Pirate Bay kthehet online

  Pothuajse dy muaj pasi u rrëzua nga policia suedeze, uebfaqja për shpërndarjen e skedarëve Pirate Bay rikthehet përsëri. Pas një kohe të gjatë qëndrimi jashtë linjave, faqja u ringjall në muajin Dhjetor duke sjellur një pamje të zogut fenix që zëvendësonte logon standarde të anijes së piratëve, transmeton itShqip....
 • Pirate Bay mund të rikthehet në muajin e ardhshëm

  Uebfaqja për shpërndarjen e skedarëve në mënyrë ilegale, Pirate Bay, mund të kthehet më 1 Shkurt pas sulmit që bëri policia suedeze në serverët e uebfaqës muajë më parë. Ende nuk është konfirmuar asgjë për datën e rikthimit, por një kohëmatës që gjendet në uebfaqe na dërgon deri në...
 • Hakerët rrëzuan 19.000 uebfaqe që prej sulmit në Charlie Hebdo

  Hakerët kanë sulmuar 19.000 ueb faqe franceze si pasojë e sulmit në Charlie Hebdo, sipas drejtorit për mbrojtje kibernetike në Francë. Sulmet janë kryer nga grupe të ndryshme, përfshirë edhe grupe të njohura të hakerëve islamik, deklaroi drejtori i departamentit për mbrojtje kibernetike, Arnaud Coustilliere. Coustilliere deklaroi se shumica...
 • Turqia bllokon uebfaqet që publikojnë kopertinat e revistës Charlie Hebdo

  Një gjykatë në Turqi të mërkurën ka urdhëruar autoritetet e telekomunikacionit të bllokojnë qasjen në uebfaqet që shfaqin kopertinat e revistës Charlie Hebdo me imazh të Profetit Muhamed. Agjencia Anadolu ka thënë që ky bllokim, që  ndalon qasjen në uebfaqet në Turqi, është urdhëruar nga një gjykatë në juglindje...
 • Anonymous sulmon ueb faqen e xhihadistëve francez

  Grupi i hakerëve Anonymous i shpalli luftë ekstremistëve Islamik pas sulmit që ndodhi në revistën Charlie Hebdo në Paris, ku  tani ky grup hakerësh ka kryer sulmin e parë. Anonymous, një grup i lirshëm i hakerëve që nuk kanë udhëheqës, njoftoi operacionin e tyre me emrin e koduar #OpCharlieHebdo...
 • 5 vite së bashku me ITshqip

  Kaluan plotë 5 vite dhe ne ende vazhdojmë të iu sjellim lajme dhe tutoriale të freskëta nga fusha e teknologjisë, që tashmë është bërë pjesë e përditëshme e jetës tonë. Duke ju ofruar të gjithë antarëve dhe vizitorëve tanë mbështetje në çdo fushë rreth teknologjisë, ne kemi arritur të...