windows 10

 • Lëshim serioz sigurie në të gjitha versionet e Windows-it

  Microsoft ka publikuar disa përditësime për të rregulluar disa lëshime të sigurisë, gjashtë prej të cilave lëshime janë lëshime serioze, duke rregulluar një total prej 41 lëshimeve të sigurisë gjatë këtij muaji. Njëri nga këto lëshime të sigurisë prek të gjitha versionet e Windows-it, përfshirë edhe sistemin e fundit...
 • Microsoft Office falas për të gjitha pajisjet me ekran nën 10 inç

  Microsoft befasoi të gjithë me njoftimin që përditësimi në Windows 10 do të jetë falas për të gjithë, madje edhe për kopjet e pirateruara të sistemeve operative Windows 7 dhe Windows 8. Tani kompania planifikon të përqendrohet në hapësirën mobile duke bërë të gjithë paketën Office falas për pajisjet...
 • Windows 10 vjen brenda kësaj vere në 190 vende

  Sistemi operativ Windows 10 do të debutohet gjatë verës së këtij viti, njoftoi Microsoft. Sistemi i ardhshëm operativ i gjigandit Microsoft, që tejkaloi një version numerik, do të jetë në dispozicion në 190 vende në 111 gjuhë të ndryshme, shkroi Terry Myerson, drejtori ekzekutiv për sisteme operative në një...
 • Microsoft sjell versionin paraprak të Windows 10 në telefona të mençur

  Sistemi i ri operativ nga Microsoft, Windows 10, ka zënë vend në dyqanin e kompanisë duke sjellur kështu formën paraprake të sistemit operativ tek përdoruesit e platformës Windows Phone. Për të filluar, së pari duhet të shkarkoni aplikacionin Windows Insider nga dyqani i platformës, por jo të gjithë do...
 • Cortana së shpejti edhe në Office

    Microsoft do të sjell asistentin e tij digjital Cortana edhe në paketën Office. Gjigandi softuerik është aktualisht duke testuar aplikacionin “Work Assistant” që është i dizajnuar për të hapur, redaktuar dhe shpërndarë dokumentet duke përdorur komandat e zërit përmes Cortana-s. Aplikacioni fillestar nga Microsoft është vetëm një prototip...
 • Detajet kryesore nga konferenca e Microsoft-it për Windows 10

  Konferenca e mbajtur nga Microsoft, solli shumë detaje interesante jo vetëm pse u prezantuan shumë veçori të reja të sistemit operativ Windows 10, por se aty u prezantuan edhe disa pajisje që kohë më parë vetëm se mund të imagjinoheshin, transmeton itshqip. Ne në këtë artikull ju sjellim detajet...
 • Windows 10 ofrohet falas nga Microsoft

  Nëse jeni duke përdorur sistemet operative Windows 7, Windows 8.1 ose Windows Phone 8.1 (normalisht me licencë) ju do të keni mundësi që ti përditësoni pa pagesë në Windows 10 brenda vitit të parë që lëshohet në shfrytëzim Windows 10. Microsoft e bëri njoftimin në një konferencë të mbajtur...
 • Microsoft përfundon mbështetjen për Windows 7

  Ende pa lëshuar sistemin operativ Windows 10, Microsoft ka ndalur mbështetjen e përgjithshme për sistemin operativ Windows 7. Duket që kompania Microsoft po tenton të bind konsumatorët të kalojnë në sistemin operativ Windows 8, para se të lëshohet Windows 10. Kjo do të thotë që sistemet operative të vjetra nuk...
 • Phone Insider paralajmëron versionin paraprak të Windows 10 për telefona

  Një aplikacion që ndodhet në Windows Phone Store tregon se një pamje paraprake e versionit Windows 10 nga Microsoft për pajisjet telefonike që do të lëshohet së shpejti. Aplikacioni, i quajtur Phone Insider, iu lejon atyre që janë të regjistruar në programin Windows Insider të shikojnë versionin e ri...