yahoo

 • Bashkimi Evropian paralajmëron: Ndoshta është më mirë të mos përdorni Facebook-un!

    Gjykata Evropiane e Drejtësisë dhe Komisioni Evropian mori pozicionin e pazakontë pas një mosmarrëveshje lidhur me marrëveshjen midis SHBA dhe BE për mbrojtjen e të dhënave. Sipas autoriteteve evropiane, i ashtu-quajturi “US-EU Safe Harbor Framework” për transferimin e të dhënave nuk i mbron evropianët nga spiunazhi i SHBA-ve. Prandaj,...
 • Quick Promote, funksioni i ri për reklama nga Twitter

  Twitter është duke bërë më të lehtë se kurrë reklamimin për biznese të vogla në platformën e saj. Kompania prezantoi Quick Promote të Mërkurën, një funksion i ri për reklamim që iu lejon bizneseve të vogla të promovojnë cicërimat e tyre direkt nga paneli analitik. Cicërimat e promovuara, të...
 • Twitter është duke u bërë kompani reklamuese

  Rrjeti social Twitter është duke bërë kompani reklamuese duke shfaqur kështu ‘cicërimat e promovuara’ në platformat e palës së tretë si Flipboard dhe Yahoo. Rrjeti social kishte paguar kompanitë gjatë vitit 2010 për të ofruar cicërimat e tyre reklamuese gjatë transmetimit tek përdoruesit, por tani është duke ofruar pako...
 • Yahoo blen aplikacionin Blink

  Yahoo ka blerë aplikacionin Blink, i cili shërben për dërgimin e fotove, teksteve dhe mesazhet që vetë-shkatrrohen. Aplikacioni Blink, që është krijuar në vitin 2011, konfirmoi blerjen e tanishme përmes një cicërime në Twitter duke thënë se jemi të knaqur që tani jemi pjesë e Yahoo-së. Pasi tani Blink...
 • Facebook, Google, Microsoft bashkojnë forcat për parandalimin e ndonjë Heartbleed tjetër

  Kompanitë më të mëdha në botë rreth teknologjisë kanë pranuar të dhurojnë miliona dollarë për themelimin e një grupi që do të përmirësojë sigurinë e protokolleve si OpenSSL, softuerë të cilin  lëshimi i njohur si “Heartbleed” e ka vënë në trazirë së bashku me industritë kompjuterike. Amazon, Cisco Systems,...
 • Heartbleed, vrima që vuri internetin në rrezik

  Në verën e viti 2014, interneti u trondit nga një zbulim i një vrime ose lëshim sigurie tek OpenSSL që studiuesit e quanin ndryshe edhe si “katastrofa e keqe”. I njohur me emrin dramatik Heartbleed, vrima e cila është e njohur gjerësisht, duket se vë në dorë të hakerëve...
 • Yahoo mbyll 10 aplikacione për celularë

  Yahoo ka njoftuar se do të mbyll zyrtarisht 10 aplikacionet e veta për smartphone, duke filluar nga Yahoo! Meme (iPad dhe iPhone), Yahoo! Mim (iPad), Yahoo! Answers (Android), Yahoo! AppSpot (Android dhe iPhone), Yahoo! Deals (iPhone), Yahoo! Finance (BlackBerry), Yahoo! Movies (Android), Yahoo! News (Android), Yahoo! Shopping (iPhone), dhe...
 • Jerry Yang “themeluesi i Yahoo”, jep dorëheqje!

  Ish CEO i Yahoo! dhe bashkë-themelues i kompanis publikoi, se jep dorëheqje dhe se nuk do të jetë më pjesë e Yahoo! në asnjë mënyrë. Yang, i ashtuquajturi “shef i Yahoo!”, në vitin 2008 dha dorëheqje nga pozita drejtor ekzekutiv, ishte edhe anëtar i Bordit të drejtorëve në këtë kompani....
 • Presidenti i Paypal, Scott Thompson – drejtor i ri në Yahoo!

  Yahoo! më në fund emëroi drejtor egzekutiv. Bëhet fjalë për presidentin aktual të Paypal, Scott Thompson, tha kompania të mërkurën. Vendi për drejtor egzekutiv(CEO) në Yahoo! ishte i lirë që nga shtatori, pasi që ishte shkarkuar Carol Bartz nga kjo kompani. Thompson në Yahoo! vjen nga PayPal ku në...