Xiaomi thyen rekord, shet 2.11 milionë telefona brenda 24 orëve

Xiaomi, kompania kineze për telefona e njohur për kopjimin e dizajnit të pajisjes iPhone, ka vendosur një rekord të ri në librin e Ginisit për shitje madhështore të telefonave...

Xiaomi thyen rekord, shet 2.11 miliardë telefona brenda 24 orëve

Xiaomi, kompania kineze për telefona e njohur për kopjimin e dizajnit të pajisjes iPhone, ka vendosur një rekord të ri në librin e Ginisit për shitje madhështore të telefonave brenda një dite.

Kompania njoftoi gjatë një evenimenti se ka shitur 2.11 milionë telefona brenda 24 orëve, duke përfituar 355 milionë dollarë. Kompania 5-vjeçare ka arritur të inkurajojë konsumatorët për blerjen e produkteve të tyre ndërmjet  zbritjes së çmimeve brenda një kohe të limituar.

Pavarësisht prezencës në vetëm disa vende, IDC tregon që kompania zë 4.4% të tregut të telefonave në mbarë botën, duke qëndruar prapa Huawei, Motorola/Lenova, Apple dhe gjigandit Samsung./ITshqip/

 

Categories
Lajmetoplajm

Arsimi është autor në portalin ITshqip, ku shkruan rreth informatikës dhe zhvillimeve që ndodhin në fushën e teknologjisë. Është i përqendruar më shumë në industrinë e telefonave të mençur dhe sulmet që ndodhin në internet. Ndiqe në : Facebook | Twitter

RELATED BY