Zyrtare: Ky është telefoni më i ri LG G5 (Foto-Video)

LG gjithmonë është gjendur disi në një pozitë të ndërlikuar edhe pse duke filluar që nga LG G2, gjithmonë ka lansuar telefona të mençur tepër të mirë, por pothuajse...

lgg5LG gjithmonë është gjendur disi në një pozitë të ndërlikuar edhe pse duke filluar që nga LG G2, gjithmonë ka lansuar telefona të mençur tepër të mirë, por pothuajse asnjëherë nuk ka arritur të lansojë telefon i cili ka arritur të jetë ndër 5 më të shiturit. Por duket se me telefonin e lansuar sot kësaj pozite të ndërlikuar i ka ardhur fundi, ngase sot LG ka lansuar LG G5, telefonin më ambicioz dhe më të mirë që kompania ka lansuar ndonjëherë.

Për të krijuar një eksperiencë më të mirë, LG G4 ka sjellur një telefon që është shumë i bukur dhe i përshtatshëm për përdoruesit.

LG G5 do të ketë ekran IPS Quantum me kualitet Quad HD dhe me madhësi prej 5.3-inqash. Për të ofruar një performancë të mahnitshme, LG ka zgjedhur procesorët nga Qualcomm, Snapdragon 820.
lgg53Nga mbrapa duket shumë më i thjeshtë se paraardhësit, LG G4 apo G3, ndërsa kësaj radhe LG ka vendosur që G5 të ketë korniza tërësisht metalike.
lgg52Si gjithmonë LG i ka kushtuar rëndësinë më të madhe kamerave, të cilat po thuajse gjithmonë i kanë bërë telefonat nga LG superior ndaj konkurrentëve. LG ka vendosur që nga mbrapa G5 të ketë dy kamera, një me kapacitet prej 8 MP dhe atë kryesore me kapacitet prej 16 MP.

Syri i njeriut në hapësirën që ka përpara mund të shoh prej 120 deri në 140 shkallë, telefonat nga konkurrentët e LG mund të përfshijnë hapësirë vetëm deri në 75 shkallë, ndërsa G5 me ndihmën e kamerës ekstra që ka vendosur mbrapa atë prej 8 MP mund të përfshijë hapësirën deri në 135 shkallë, pra më shumë se sa mund të shoh syri i njeriut, shkruan itshqip.com.

LG përveç procesorëve nga Qualcomm, Snapdragon 820, tek G5 ka vendosur 4GB LPDDR4 RAM për të ofruar performanca tepër të mira, ndërsa si sistem operativ ka zgjedhur versionin Marshmallow nga Android.
lgg54LG G5 për dallim nga paraardhësit do të jetë telefon modular, pra telefon që shumë lehtë mund t’i zëvendësohen apo shtohen pjesë, duke filluar nga bateria e cila për dallim nga paraardhësit tani nuk nxirret nga mbrapa.
lgg55Në bashkëpunim me disa kompani të tjera LG tek G5 ka sjell edhe dy pjesë modulare. Cam Plus është pjesa modulare e cila mund të shtohet tek LG dhe e cila përveç që ofron mundësi më të mëdha të përdorimit të kamerës, siç është zmadhimi (zoom), ofron edhe bateri shtesë deri në 4000 mAH, përmes së cilës telefoni do të ketë qëndrueshmëri tre herë më të lartë. Ndërsa Hi-Fi Plus DAC është pjesa tjetër modulare që ka sjell LG në bashkëpunim me Bang dhe Olufsen, e cila i është dedikuar tërësisht të a pasionuarve pas muzikës./itshqip.com

Categories
HardwareLajmeMobiletoplajm

RELATED BY